Zastosowania lekkiej, przenośnej serwerowni

Disaster Recovery , also known as DR, is a set of defined policies and procedures that provides organizations the ability to recover from a natural or human-induced disaster https://slidemodel.com/templates/disaster-recovery-powerpoint-template/ https://slidemodel.com/templates/disaster-recovery-powerpoint-template/

Gdzie są potrzebne przenośne rozwiązania, z niskim poborem energii, niskiej wadze i łatwej obsłudze?

Od kilkunastu lat używane serwery mają tak atrakcyjne ceny, że prawie każdego stać na posiadanie go w firmie czy w domu, jednak nadal są takie nisze, gdzie stacjonarne rozwiązania nie spełniają oczekiwań klientów i nie są wybierane.

Większość firm korzysta z rozwiązań SaaS w chmurze, gdzie płacą za korzystanie z zasobów.

Takie kompleksowe rozwiązania można łatwo skalować i dopasować do zmieniających się potrzeb. Jednak na tym nie kończą się potrzeby biznesu, potrzebujemy też rozwiązań typu EDGE COMPUTING, które na koniec komunikują się z chmurą, ale są potrzebne lokalnie.

Granice zastosowań i potrzeb

Gdzie znajdują się granice zastosowania lekkich i niewielkich serwerowni mobilnych?

Z pewnością tam, gdzie:

  • jest zapotrzebowanie na dużą, czasem wielokrotnie większą moc obliczeniową, trudną do skalowania lokalnie.
  • nie ma też możliwości instalacji i obsługi lokalnie serwerowni
  • potrzeby zmieniają się dynamicznie
  • lokalizacja nie jest istotna
  • szybkość połączenia internetowego nie jest problemem

Zastosowanie

Poniżej znajduje się kilka propozycji.

Power pc dla programistów, specjalistów devops, …

Wiele zależy też od mocy obliczeniowej, ale nawet dziś w ramach prywatnych zasobów firmy mogłyby oferować swoim pracownikom IT dodatkowe maszyny do software development-u, zamiast np. usuwać windows-a z laptopów, tylko dać możliwość korzystania z linuxa na dodatkowym dedykowanym sprzęcie w firmie, który byłby pod kontrolą lokalnego administratora. Niestety mało firm wie, że tak można, a nawet jeśli to wolą zaoszczędzić na sprzęcie (bezpieczeństwie).

Farmy fotowoltaiki

Inna możliwość to korzystanie np. z fotowoltaiki, więc firmy oferujące prąd lokalnie mogą również wypełnić niszę, zamiast sprzedawać zbyt tani prąd, wykorzystać go do usług w biznesie.

Edge Computing

Czyli połączenie świata IoT z chmurą poprzez własne lokalne serwery.

Edge computing odnosi się do przetwarzania, analizowania i przechowywania danych bliżej miejsca ich generowania, aby umożliwić szybką analizę i reakcję w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Zastosowanie urządzeń brzegowych mieści się od urządzeń Internetu rzeczy (IoT), takich jak inteligentne kamery, mobilne kioski w punktach sprzedaży, czujniki medyczne i komputery przemysłowe po bramy i infrastrukturę obliczeniową.

Tymczasowe wieże obserwacyjne

Tam, gdzie konieczna jest mobilna całodobowa obserwacja i analiza obiektów przez kamery i sensory IoT oraz przetwarzanie lokalne, by wrażliwe dane pozostały na miejscu.

Uzupełnienie chmury

Lokalna serwerownia jako uzupełnienie (wariant awaryjny) zdalnej chmury, dla firm, które nie posiadają lokalizacji na stacjonarne serwery, ale wersję Disaster Recovery

DR – Disaster Recovery (odtwarzanie awaryjne)

Procesy, polityki i procedury związane z wznowieniem lub utrzymywaniem infrastruktury teleinformatycznej, krytycznej dla organizacji, po wystąpieniu katastrofy naturalnej lub wywołanej przez człowieka

W praktyce o procedurze disaster recovery mówi się najczęściej w kontekście dużych awarii, takich jak awaria całego centrum danych. W celu zapobieżenia skutkom takiej awarii buduje się zapasowe centrum danych (ang. disaster recovery center), które przejmuje rolę podstawowego centrum danych podczas awarii. Centrum zapasowe powinno być w odległej lokalizacji, aby zapobiec możliwości jednoczesnej awarii obu centrów, na przykład na skutek klęski żywiołowej całego regionu.

W związku z postępującym wzrostem popularności chmur obliczeniowych[2], coraz większego znaczenia nabierają usługi typu DRaaS (ang. disaster recovery as a service).

Planowanie disaster recovery jest częścią procesu planowanie ciągłości działania (BCP), skoncentrowaną na przywróceniu działania obszarów ICT, natomiast BCP obejmuje przywrócenie wszystkich obszarów danej organizacji.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Disaster_recovery

Tom Sapletta
Latest posts by Tom Sapletta (see all)